Psy są szczęśliwe, kiedy mają miejsce do biegania. Uwielbiają spacery na łonie natury i bieganie za piłką po podwórku. Ale choć cieszą się tą wolnością, są również istotami społecznymi. Ponieważ są one przyzwyczajone do życia w stadzie, jeśli spędzą wiele godzin bez towarzystwa, będą czuły się samotne i zepchnięte na margines.
Samotność wpływa na ich zachowanie i mogą one rozwijać lęk separacyjny, wykazując nerwowość i zachowania destrukcyjne. Mogą też stać się bardzo terytorialne, uważając podwórko za swoją własność. Ważne jest, abyśmy unikali tego typu postaw, aby pies nie był nieposłuszny lub niebezpieczny. Utrzymywanie bliskich relacji i silnej więzi pomoże uniknąć tych problemów.
Nie zapominaj również, że psy są bardzo impulsywne i mogą próbować uciekać, jeśli mają taką możliwość. Dlatego mogą się zgubić lub wyrządzić szkodę sąsiadowi, jeśli mieszkają na zewnątrz. I nie, rozwiązaniem nie jest trzymanie ich na uwięzi. Jeśli kochamy naszych futrzanych przyjaciół, musimy się upewnić, że są szczęśliwi.
Co musisz wiedzieć, jeśli chcesz mieć psa stróżującego?
W dawnych czasach powszechne było, że psy wiejskie nie przebywały w domach. Za tą decyzją krył się bardzo jasny powód: ich zadaniem była ochrona zwierząt gospodarskich. W dzisiejszych czasach nasz styl życia bardzo się zmienił, a jednym z głównych powodów, które doprowadziły do takiej decyzji jest fakt, że pełnią one rolę psów stróżujących.
Rasy takie jak owczarek niemiecki, doberman czy owczarek belgijski zazwyczaj mają to zadanie, choć są to jedne z psów, które najbardziej cierpią z powodu izolacji. Psy tego typu potrzebują stałej stymulacji fizycznej i społecznej. W przeciwnym razie mogą się u nich pojawić pewne problemy behawioralne. W tym momencie należy poważnie zadać sobie pytanie: czy rozsądnie jest mieć psa, który ma być tylko psem stróżującym? Szanse są takie, że skończy związany, zdenerwowany i przygnębiony.