Zapytaj weterynarza

Co mam zrobić, jeśli mój pies zjadł piasek lub ziemię?

Psy z natury są łakomczuchami, nic nie umknie ich uwadze. Jedną z takich zachcianek może być wyjadanie ziemi z doniczek lub piasku z ogrodu. Powody, dla których psy jedzą brud mogą być różne, od nudy po poważne choroby.

Jeśli chcesz się dowiedzieć, czy twój pies je ziemię tylko dlatego, że odkrył pyszny przysmak zakopany pod nią lub z powodu problemu, który wymaga uwagi weterynaryjnej, czytaj dalej ten artykuł.

Przyczyny, dla których pies zjada glebę

Jeśli złapałeś swojego psa na jedzeniu gleby, to prawdopodobnie dlatego, że cierpi na „pica”, zaburzenie, w którym je rzeczy, które nie są jego zwykłym jedzeniem, takie jak brud, trawa, a nawet odchody. Przyczyny tego stanu rzeczy są jednak różne:

Niedobór minerałów lub witamin w ich zwykłej diecie
Zatrucie
Zarażenie pasożytnicze
Poszukiwanie ulgi od dyskomfortu żołądkowego
Nuda i stres
Wezwanie do zwrócenia uwagi
Głód
Anemia
Choroby endokrynologiczne
Zainteresowanie czymś zakopanym w piasku
Ciekawość (głównie u szczeniąt)

Najnowsze wiadomości o psach

Jeśli ostatnio zmieniłeś jedzenie, środowisko lub zwyczaje swojego psa, lub jeśli masz więcej psów i wszystkie wykazują takie samo zachowanie, możliwe jest, że mają one niedobór minerałów w diecie; lub jeśli obniżyłeś dawkę karmy, ponieważ mają nadwagę – prawdopodobnie jest to głód.

Z drugiej strony, jeśli upór w jedzeniu gleby jest przesadny lub wykazuje jakieś inne objawy, pies mógł doznać zatrucia lub ma problemy jelitowe. Sporadyczne spożycie ziemi, zwłaszcza w samotności, może być spowodowane nudą lub głodem.

Co mam zrobić, jeśli mój pies zjadł piasek lub ziemię?

Jeśli Twój pies zjadł piasek, zwróć uwagę na inne objawy, takie jak biegunka lub krwawe stolce, wymioty, siniaki itp. W tych przypadkach, jedzenie ziemi jest konsekwencją poważnych problemów żołądkowych, więc udanie się do weterynarza w odpowiednim czasie może uratować życie psa.

Połknięciu ziemi mogą towarzyszyć materiały stałe, ostre przedmioty lub substancje chemiczne, takie jak nawozy lub środki owadobójcze, które mogą zaszkodzić zdrowiu psa. Tak więc bez względu na to, co spowodowało, że Twój pies zjadł brud, zasługuje on na badanie weterynaryjne.

W każdym razie, jeżeli po kilku godzinach od zjedzenia piasku nie zaobserwujesz u swojego psa żadnych zmian nastrojowych. możesz być pewien, że w następnym wypróżnieniu pies na pewno pozbędzie się ziemi bez dalszych transcendencji.