Zapytaj weterynarza

Jak słońce wpływa na psy?

Zapewne zauważyłeś, że Twój pies uwielbia wygrzewać się na słońcu, niezależnie od tego czy jest środek lata, czy chłód zimy… Niezależnie od tego, czy jest gorąco, czy zimno, psy uwielbiają wygrzewać się na słońcu. I choć ma to wiele zalet, które omówimy poniżej, może być również niebezpieczne.

Podobnie jak dla ludzi i innych istot żywych na tej planecie, słońce jest również niezbędne dla naszych psów. Trzeba jednak wiedzieć, kiedy i jak powinny lub mogą je przyjmować, bo czasem może być tak szkodliwe, że może nawet spowodować śmierć naszego ukochanego psa z powodu udaru cieplnego.

Korzyści płynące z promieniowania słonecznego dla psów

Słońce jest niezbędne do syntezy witaminy D. Kontakt promieni ultrafioletowych z tkanką tłuszczową skóry powoduje powstawanie dużych ilości witaminy D3. Nasze psy wchłaniają tę niezbędną witaminę doustnie poprzez lizanie łap i sierści.

Nie ma znaczenia, czy Twój pies ma dużo czy mało sierści, musi przebywać na słońcu, aby uzyskać odpowiednią ilość witaminy D. Witamina D jest niezbędna dla ich organizmu (podobnie jak dla naszego), pomaga utrwalić wapń i fosfor w kościach, wyrównuje napięcie, łagodzi stres, zwiększa wytrzymałość mięśni i poprawia nastrój.

W umiarkowanych lub zimnych porach roku słońce daje im dodatkowe ciepło. Mogą odpoczywać lub spać bardzo spokojnie, podczas gdy słońce ogrzewa ich ciała, naprawdę to lubią. Słońce w odpowiednich dawkach wzmacnia układ odpornościowy naszego psa, sprzyja również regeneracji martwego naskórka, blizn itp. W skrócie, słońce ma wielkie korzyści dla naszych psów.

Pamiętaj, że psy nie muszą używać kremów z filtrem, ich sierść wystarczy, aby uniknąć poparzeń słonecznych. Ale jeśli ogoliłeś psa, lub przyciąłeś mu nadmiernie włosy, musisz podjąć środki ostrożności, aby ich skóra nie doznała oparzeń.

Niebezpieczeństwa związane z przebywaniem na słońcu dla psa

Słońce może być zarówno dobre, jak i niebezpieczne dla naszych psów. W zimie nie ma większego zagrożenia… ale co z cieplejszymi miesiącami?

Nasze psy tak bardzo kochają kąpiele słoneczne, że nie zdają sobie sprawy z niebezpieczeństwa, jakie mogą z nich wynikać. Jeśli jest bardzo gorąco nie powinniśmy pozwalać psu na długotrwałe przebywanie na słońcu, gdyż może on doznać udaru cieplnego. Udar cieplny może prowadzić nawet do śmierci… nie należy traktować tego jako żart.

Na pewno wiele razy widzieliście jak w środku lata i czterdziestostopniowych upałach … Wasz pies wychodzi do ogrodu lub na balkon, aby się poopalać. Nie jest to nic złego pod warunkiem, że będziemy nad tym panować, nie możemy pozwolić mu na długie opalanie i oczywiście nie możemy pozwolić mu spać pod palącym słońcem.

Musimy zawsze podawać im świeżą wodę, latem woda w poidłach łatwo się nagrzewa, dlatego musimy ją wymieniać na świeżą kilka razy dziennie.

Musimy też uważać na podłogę, jeśli kładąc rękę na podłodze poparzymy się i nie będziemy mogli jej utrzymać… Nie możemy pozwolić psu chodzić po domu, bo poparzy sobie łapy (opuszki).