Dzięki codziennej obserwacji psa łatwo zauważyć odstępstwa od jego normalnego zachowania. Jeśli pupil do tej pory wypijał jedną miskę wody w ciągu dnia, a nagle miskę trzeba dodatkowo napełniać dwa lub trzy razy dziennie, to jest to dla opiekuna sygnał alarmowy. Należy wtedy zgłosić się ze zwierzakiem do lekarza weterynarii.
Cukrzyca
W dzisiejszych czasach nie tylko ludzie cierpią na choroby cywilizacyjne. Otyłość wśród zwierząt domowych to duży problem. Nadprogramowe kilogramy nie tylko obciążają stawy, ale również mogą prowadzić do poważniejszych schorzeń na przykład cukrzycy. Jednym z pierwszych objawów tej choroby jest wzmożone pragnienie i co za tym idzie częstsze oddawanie moczu przez psa.
Oprócz tego zwierzak może mieć mniej energii i więcej śpi w ciągu dnia. Jeśli podejrzewasz, że Twój pupil cierpi na cukrzycę, to koniecznie udaj się do lekarza weterynarii. Specjalista wykona badania krwi i zmierzy poziom glukozy. Jeśli będzie taka potrzeba, to weterynarz wdroży odpowiednie leczenie.
Zespół Cushinga
Psy mogą cierpieć na nadczynność kory nadnerczy. Ta choroba objawia się wzmożonym pragnieniem, częstszym oddawaniem moczu oraz pogorszeniem jakości okrywy włosowej. Zwierzak może mieć cały czas wydęty brzuch. W związku z tym po zaobserwowaniu takich objawów, właściciel musi udać się z psem do lekarza weterynarii. Istnieje możliwość leczenia operacyjnego oraz farmakologicznego tego schorzenia, dlatego warto działać od razu, kiedy zauważy się objawy.
Niewydolność nerek
Psy starsze dość często zapadają na schorzenia związane z niewydolnością narządów wewnętrznych. Kiedy problem dotyka nerek, problem może objawiać się zwiększonym pragnieniem oraz częstszym oddawaniem moczu. Psy są apatyczne, wymiotują i niechętnie spożywają pokarm.
Im wcześniej właściciel zareaguje, tym większa szansa, że po wprowadzeniu odpowiedniego leczenia, uda się zmobilizować nerki do pracy i przedłużyć psu życie. Z pewnością konieczne będą kroplówki i suplementy diety oraz regularne kontrole.
Ropomacicze
Stan zapalny macicy pojawia się u suczek, kiedy dochodzi do infekcji narządów rodnych. Jednym z pierwszych objawów, który właściciel może zauważyć, jest wzmożone pragnienie. Wcale nie musi być charakterystycznego wypływu z dróg rodnych, choć często zdarza się, że jest on obecny.
Oprócz tego suczka wymiotuje, nie je i nie ma energii. Jeśli masz suczkę, która tak się zachowuje, to koniecznie udaj się z nią do lekarza weterynarii. Należy wykonać USG jamy brzusznej oraz wdrożyć odpowiednie postępowanie lecznicze.
Więcej informacji na temat wychowania i zdrowi psów znajdziesz w serwisie www.zwierzak.pl.