Pielęgnacja psów

Jak zapobiec nadmiernemu wypadaniu włosów u psa?

„Wszyscy, którzy mają szczęście dzielić życie z psem wiedzą jak uciążliwe może być, gdy pies zrzuca dużo włosów w domu. Nie wystarczy raz dziennie posprzątać, bo już za kilka godzin znów będziemy mieli wszystko pełne włosów.

Zrzucanie włosów u psów jest czymś zupełnie naturalnym. Fakt, że pies pozbywa się dużo włosów w pewnych okresach jest częścią jego cyklu życia. Ale co się dzieje, gdy pies gubi sierść przez cały rok? Czy jest jakiś sposób, aby pies nie gubił tak dużo włosów? Co mogę zrobić, aby poprawić stan sierści mojego psa?

Mamy zamiar wyjaśnić wszystko, co musisz wiedzieć o nadmiernym wypadaniu włosów u psów, jakie są przyczyny i oczywiście, jak to rozwiązać.

Kiedy pies zrzuca włosy?

Ogólnie rzecz biorąc, psy linieją dwa razy w roku, co zbiega się ze zmianą pogody. Sierść psa ma za zadanie chronić go przed zimnem, deszczem i upałem.

Jest to wiosna i jesień, zbiegające się ze zmianą klimatu, kiedy psy dokonują prawie całkowitego wylinienia sierści. Albo zrzucają całą wełnistą sierść, która chroni je przed zimnem, aby spędzić chłodniejsze lato (to pierzenie odbywa się wiosną), albo wyrzucają delikatną letnią sierść, aby stworzyć nową wełnistą sierść na następną zimę (to pierzenie odbywa się jesienią).

Jednak, ponieważ wiele psów mieszka w domach, gdzie zazwyczaj mamy włączone ogrzewanie w zimie i klimatyzację w lecie ….. te psy nie tylko zrzucają sierść dwa razy, ale spędzają cały rok zmieniając sierść. Drastyczne zmiany klimatu, zimno na zewnątrz i gorąco w domu lub odwrotnie, sprawiają, że wpadają w szał, jeśli chodzi o zrzucanie włosów.

Z drugiej strony są rasy psów, które prawie nie zrzucają sierści niezależnie od pogody, jak Greyhound, Collie, Bichon Maltese itp. i rasy psów, które praktycznie zrzucają całą sierść, jak owczarek niemiecki, husky, labrador. Tak więc rasa psa ma również wiele wspólnego z ilością włosów, które zrzucają.

Jak zapobiec nadmiernemu wypadaniu włosów u psa: Zdrowa żywność

Tak dziwne jak może się wydawać, dieta psa odgrywa kluczową rolę, jeśli chodzi o ciągłe zrzucanie włosów. Klasyczna (zbilansowana) karma dla psów sprzedawana w dużych supermarketach, która jest zazwyczaj bardzo tania, jest w rzeczywistości główną przyczyną nadmiernego wypadania włosów.

Stres i niepokój

Psy, które spędzają wiele godzin w domu lub psy, które nie są odpowiednio zadbane i wychowane, mogą cierpieć z powodu lęku lub stresu. Udowodniono naukowo, że stres jest jedną z głównych przyczyn wypadania włosów, zarówno u zwierząt, jak i u ludzi.

Szczotkowanie i kąpiele

Bardzo ciekawe jest to, jak większość z nas szczotkuje swoje psy, kiedy widzimy, że zaczynają zrzucać włosy w domu, ale zapominamy o szczotkowaniu ich przez resztę roku. Wszystkie psy muszą być szczotkowane co najmniej kilka razy w tygodniu, znacznie bardziej wskazane jest szczotkowanie ich codziennie.

Szczotkowanie psa jest jedną z podstawowych czynności pielęgnacyjnych, których potrzebuje każdy pies, w ten sposób utrzymamy ich sierść czystszą, mniej splątaną i zdrowszą, a także unikniemy pasożytów takich jak pchły czy kleszcze (łatwo wykrywalne podczas szczotkowania).